Goto down
Scarlette
Scarlette
Počet príspevkov : 592
Join date : 25.03.2019

Môžeme ĽSNS označovať na základe odborných argumentov za fašistickú stranu? Empty Môžeme ĽSNS označovať na základe odborných argumentov za fašistickú stranu?

za So september 07, 2019 12:04 am
Jakub Drábik z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied napísal o fašizme už dve knihy, teraz píše tretiu. Napríklad aj o definícii toho, čo je vlastne fašizmus. Vyučuje na Masarykovej univerzite v Brne.
Môžeme ĽSNS označovať na základe odborných argumentov za fašistickú stranu?

Spĺňa definičné kritériá fašizmu, a tak ju môžeme označiť za fašistickú. Pri hodnotení je ale potrebné mať na pamäti rozdiel medzi fašistickou ideológiou a politickým programom.

Keď Kotlebovi v roku 2006 najvyšší súd rozpustil Slovenskú pospolitosť, pochopil, že nemôže do politického programu strany zahrnúť, že chce zlikvidovať demokratický systém, pretože je to protiústavné. Preto by sme dnes vo verejných prejavoch a v oficiálnych stanoviskách strany nič také nenašli.

Ale dôležité je, čo je v ideológii hnutia. To, keď sami o sebe hovoria, že sú antisystémovým hnutím, ktoré zatočí so skazenou demokraciou, keď majú na sociálnych sieťach ich poslanci antisemitské a rasistické prejavy, keď neustále ukazujú číselnú symboliku 14-88, tak to sú jasné známky toho, že táto strana je fašistická. Ich ideológia je fašistická, aj keď sa navonok snažia prejavovať ako štandardná strana.

Rozhovor s Jakubom Drábikom, aj súhrn argumentov prokuratúry na rozpustenie ĽSNS si môžete vypočuť v našom podcaste:

Podľa akých kritérií sa dá povedať, že sú jasne fašistickou stranou?

Fašizmus je ideológia, ktorá považuje demokratický systém za skazený. Je veľmi nacionalistická a snaží sa o znovuzrodenie a o očistu národa od zlých, skazených dekadentných vplyvov. Chcú priniesť nové spoločenské usporiadanie.

Najčastejšie hovorí o stavovskom štáte. Aj Kotlebova Slovenská pospolitosť hovorila o stavovskom štáte, ktorý bude usporiadaný na iných princípoch ako demokracia.

Čo si máme predstaviť pod zlým a skazeným? Ide o to, čo počúvame o zlom a skazenom západe, zlej demokracii, zlých ľudských právach a o zlých liberáloch?

To je presne ono. Fašizmus nie je postavený na racionálnych argumentoch. Je to ideológia, ktorá je o emóciách. Snažia sa pôsobiť na ľudské emócie, hrať sa s ľudským strachom.

Na tom bola založená od jej vzniku. Snažia sa ukázať, že niečo je zlé a že kultúra je dekadentná. Nedá sa to riadne vysvetliť, ale istí ľudia môžu cítiť, že je skazená.

Ale o tom hovoria aj iné strany, nielen Kotlebova. Veď známky tohto nájdeme aj v SNS, v Sme rodina, dokonca aj v časti Smeru hovoria často podobné veci. Kde je tá hranica? Prečo o Kotlebovej strane môžeme povedať, že je fašistická, ale o ostatných nie?

Hranica je tam, kde začína hranica demokracie. Pokiaľ strany kritizujú rôzne neduhy spoločnosti, ale rešpektujú jej demokratické usporiadanie, tak je to legitímne a v poriadku. Fašisti sa snažia zlikvidovať demokratické usporiadanie štátu a republiky. To je rozdiel medzi fašistickou a nefašistickou stranou.

Takže keď niekto straší migrantmi, keď sa niekto stavia do úlohy antisystémovej strany, automaticky to neznamená, že chce zbúrať demokratický systém?

Nie. Môže to znamenať to, čo vidíme v Maďarsku za Orbána. Demokracia tam stále formálne funguje, len to nie je plnohodnotná demokracia. Snaží si ju prispôsobiť takým štýlom a smerom, aby zostal pri moci. To ale nie je fašizmus, ale radikálna pravica. Naozajstní fašisti sú revoluční nacionalisti, ktorí chcú zničiť demokratický systém.

Podľa čoho vieme, že toto Kotlebova strana spĺňa?

Je to veľmi náročná vec, a práve tu ide o dôraz na robenie rozdielov medzi ideológiou a politickým programom. V politickom programe to mať nebudú, ale musíme sa pozerať na ideológiu a na náznaky. Hovoria o sebe, že sú antisystémové hnutie a že je tu skazená demokracia.

Právne sa to dá veľmi ťažko dokázať. V medzivojnovom období to bolo jasné, vtedy nemali problém o tom hovoriť verejne, ale od druhej svetovej vojny sa fašizmus musel prispôsobiť demokratickému diskurzu.

Vo vojne bol porazený a musel prispôsobiť svoje metódy novému štýlu politického boja. Dnes je veľmi ťažké rozlišovať medzi tým, čo už je fašizmus a čo nie.

Podľa čoho sa dá teda v dnešnej dobe povedať, že Kotlebova strana je fašistická?

Je tam istá kontinuita zo Slovenskej pospolitosti, ktorá bola vyložene nedemokratická a bola rozpustená. To, že ideológia hnutia zostáva, je prvým znakom. Môžeme sledovať diskusie v uzavretých skupinách, kde sa títo fašisti rozprávajú iba medzi sebou.
Hovoria tam o tom, že treba odstrániť demokraciu, že je skazená, že treba urobiť poriadok, vyčistiť túto spoločnosť od Rómov, od migrantov a podobne. V tomto prípade je to jasné, ale v oficiálnych stanoviskách to nenájdeme. Práve toto je problematické pri rozlišovaní, čo už je fašizmus a čo nie je.Scarlette
Scarlette
Počet príspevkov : 592
Join date : 25.03.2019

Môžeme ĽSNS označovať na základe odborných argumentov za fašistickú stranu? Empty Re: Môžeme ĽSNS označovať na základe odborných argumentov za fašistickú stranu?

za So september 07, 2019 12:04 am
Môžeme ĽSNS označovať na základe odborných argumentov za fašistickú stranu? 70075468_366099504331551_5504018242139586560_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_oc=AQnR7VAohcGbr27Ptu-vSDEm38T3jJU79UsmkuvEKv-wL9Mb2ePXNOucB0lljzzNa7c&_nc_ht=scontent-vie1-1
Návrat hore
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.