Goto down
Scarlette
Scarlette
Počet príspevkov : 588
Join date : 25.03.2019

Chcete zviditeľniť svoju tvorbu? Skúste to cez rómske osady Empty Chcete zviditeľniť svoju tvorbu? Skúste to cez rómske osady

za St september 18, 2019 2:47 am
Predstavte si, že ste nádejný fotograf z menšieho mesta. Máte foťák, máte kameru, máte dron, točíte svadby, točíte športové podujatia, zachytávate krásy Slovenska. Svoju tvorbu dávate tri roky na Facebook, lenže žiadna veľká odozva nepríchádza. Zverejnite napríklad krásnu fotku Spišského hradu ako sa vynára z hmly, a ona nazbiera len sedemnásť lajkov.

Našťastie, máte starých dobrých Rómov, ktorí na Slovákov vždy zaberú. Urobíte si album fotiek z Luníka IX a niekoľkých vychytených osád, kde žijú Rómovia medzi odpadkami. Napíšete status, ako vás tie pomery trápia a ten potom proaktívne lepíte do kotlebovských skupín. Úspech je zaručený. Váš album nazbiera za dva dni skoro dvetisíc zdieľaní. Ľudia si ho posielajú hromadnými správami, v komentároch nadávajú na Rómov a presviedčajú sa, že "biely" by takéto smetisko nikdy nevyrobil.

Všimne si vás aj známy kotlebovec Mário Vidák, ktorý rád vykresľuje Rómov ako príživníkov, hoci jeho samotného zamestnával Kotleba za verejné peniaze na banskobystrickej župe. Na portál Magazín1 urobí článok s titulkom "Hrôzostrašné fotky rómskych osád, ktoré tonami odpadu znečisťujú našu prírodu" a vy sa pochválite kamarátom, že už o vašom albume píšu.

Takto vyrobil svoj prvý virál Peter Hanzes z Gelnice.

EDIT: odkaz na tento status som poslal aj pánovi Hanzesovi, jeho komentár je v diskusii.

EDIT II: pán Hanzes večer svoju stránku dočasne zablokoval (s vysvetlením, že sa o ńom šíria konšpirácie). Každopádne, oceňujem aj toto gesto.

(pokračovanie pôvodného statusu)

Prečo mi to prekáža?

Je to, ako keby ste si odfotili Bonaparte a tvrdili, že takto býva typický Slovák. Luník IX a rómske chatrče sú problém. Smetiská okolo nich sú hanbou štátu aj ľudí, ktorí tam bývajú. Vieme to minimálne dvadsať rokov, tie zábery dobre poznáme, kotlebovské stránky ich šírili takmer na dennom poriadku, než Facebook časť z nich zablokoval.

Aký má zmysel, keď Peter to celé znovu natočí a rozšíri v kotlebovských skupinách?

Len taký, že pozbiera lajky, nas*rie facebookový ľud a priživí stereotypy o Rómoch.

V jeho albume však chýba napríklad obec Sveržov v okrese Bardejov. Aj tam bola osada podobná tým, ktoré sú na Petrových fotkách. Už nie je. Rómovia tam žijú štandardne v lowcostových nájomných bytoch (pre prípadných hejterov zdôrazňujem NÁJOMNÝCH). Alebo Bystrany, Spišský Štvrtok, Spišský Hrhov a mnoho iných. Tieto obce ukazujú, že sa to dá.

Ak si tento status bude náhodou čítať nejaký zodpovednejší fotograf, ktorý by tiež chcel zviditeľniť svoju tvorbu, mám tip: skúste nafotiť "vtedy a dnes" vo vyššie uvedených obciach. Prípadne v pár ďalších, ktoré dokazujú, že rómske obydlia nemusia vyzerať len tak, ako ich vidí priemerný užívateľ Facebooku.

Tie fotky nebudú úplne idylické, nebude na nich žiadna dánska dedinka, ale budú mať aspoň nejakú výpovednú hodnotu.
Chcete zviditeľniť svoju tvorbu? Skúste to cez rómske osady 70465799_10220688185093366_6012452008169046016_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_oc=AQlj9jK4RGKmOgSCjZWmH2RzGIi83BxxpFWd8TIETk-0SlU5HbrkbeZhKI7viwGG4QA&_nc_ht=scontent-vie1-1
Návrat hore
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.