Goto down
Scarlette
Počet príspevkov : 225
Zobrazit informácie o autorovi

Ďakujem za všetko, pán prezident. Empty Ďakujem za všetko, pán prezident.

za Ut jún 18, 2019 1:43 am
Pred rokmi, keď som ako študentka začala pomáhať Andrejovi Kiskovi v kampani, veľa ľudí ma vysmialo. Vysokoškolská učiteľka mi povedala, že si mám takéto aktivity rozmyslieť, lebo mi to môže priťažiť na štátniciach. Popri škole som pracovala v advokátskej kancelárii. Môj šéf si ma zavolal a dal mi na výber medzi angažovanosťou v Kiskovej kampani alebo prácou pre neho. Vraj sa mám umúdriť, veď “ten človek” nemá šancu. Aj Tato mi radil, nech si nedávam v mladom veku politickú nálepku. Kiskovi fandil, ale jeho šance nevidel ružovo. Moja dvojročná angažovanosť v prezidentskej kampani bola ťažkou skúškou odolnosti. Napriek tomu som rozhodnutie pomôcť Andrejovi Kiskovi nikdy neoľutovala.
Neidealizujem si ho. Je to človek s chybami, ako každý z nás. Neraz som ho potrápila tvrdou kritikou. Napriek tomu má jednu výnimočnú vlastnosť, za ktorú som bola ochotná bojovať od momentu kedy som ho stretla - pomoc druhým myslí vážne. Na Slovensku máme stovky bohatých ľudí, ale takých, ktorí vezmú milión eur a založia charitu, tých je už menej. Máme aj desiatky šnadávkaých manažérov, ale takých, ktorí 8 rokov manažujú charitu namiesto násobenia núl svojej firmy, tých je už menej. Máme aj zástup politikov, ktorí o pomoci slabším radi hovoria, ale rozdávali vždy len za štátne. Takého čo rozdelil aj svoj plat, poznám len jedného. Andrej Kiska ma presvedčil jeho činmi, nie sľubmi, ktoré nič nestoja.

Precestovala som s ním celé Slovensko. V každom meste sa opakovala situácia, keď sa z davu vynoril neznámy človek a potichu ďakoval za pomoc v chorobe. Kým v internetových diskusiách mnohí prskali zlosť a posmešky o úžernikovi, pri osobných stretnutiach sa ľuďom leskli oči. Vždy ma to dojalo. Jeho pomoc bola rozlezená do všetkých kútov Slovenska. Veľmi ho štvala bezmocnosť, keď pomôcť nedokázal. Chodili nám stovky listov a dôkazov neprávosti. Rozčuľoval sa nad prieťahmi v súdnych konaniach, nad zlyhávaním sociálneho systému, nad rozdielnym metrom posudkových lekárov, nad chudobou v starobe aj v chorobe. Veľa príbehov mi ostalo na stole. Niektoré, kde sme nedokázali pomôcť, ma trápia dodnes. Iné, kde sme pomôcť vedeli, ma motivujú pokúšať sa o ďalšie.

Andrej Kiska dnes končí svoj prezidentský mandát. Päť rokov jeho práce som sledovala z tesnej blízkosti. Garantujem Vám, že pri každom rozhodnutí myslel na Slovensko, nie na seba. Má povahu mierneho nekonfliktného človeka, ale napriek tomu ostro vystúpil proti najmocnejším v krajine, keď sa ich arogancii nemal kto vzoprieť. Strpel diskreditáciu, aj vyhrážky, za cenu toho, čo bolo správne a nevyhnutné. Taký bol prezident.

A aký bol šéf? Za päť rokov v prezidentskom tíme, na mňa nikdy nezvýšil hlas. Na chyby upozorňoval opatrne, aby človeka nezranil. Vždy sa zaujímal o to, či sme my a naše rodiny v poriadku. Pýtal sa či sme šťastní. Keď ma hospitalizovali, zavolal do nemocnice, zaujímal sa o môj zdravotný stav. A keď nás vytiahol na obed, vždy na nás prerobil.

Počas práce pre Andreja Kisku som dostala niekoľko lákavých pracovných ponúk v biznise aj v politike. Dvakrát som bola na odchode. Nakoniec som ostala celých päť rokov. Dobre som sa rozhodla. Andrej Kiska svoj boj ešte neukončil. Ešte potrebuje ľudí, ktorí mu v ňom pomôžu. A ja to rada urobím. Nie kvôli nemu. Kvôli sebe. Vždy budem s hrdosťou spájať svoje meno s človekom, ktorý priniesol do politiky nákazlivý vírus - nezištnej pomoci ľuďom.

A napriek rôznym reakciám, neviem ako trefnejšie by som nazvala jeho stranu, než “Za ľudí”. Lebo “Za seba” to určite nerobí. “Za seba” by ležal na lehátku v nejakej luxusnej destinácii a užíval si politický dôchodok. Ale on chce dokončiť to čo začal v prezidentskom úrade - zmenu v politike. A kým mi sily stačia, budem sa mu v tom snažiť pomôcť napriek tomu, že to nebude ľahké ani pre mňa, ani pre mojich blízkych. Ale pevne verím, že to bude užitočné, pre mnoho iných ľudí.

Ďakujem za všetko, pán prezident.

Vladimira Marcinkova
Návrat hore
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.